Plungės miesto seniūnijos specialistai, prieš kurį laiką pastebėję, kad džiūsta Telšių, Rietavo ir Minijos gatvėse pasodintos gudobelės, kreipėsi į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos.
Nors medžiai buvo ir tręšiami, ir specialiais stimuliatoriais skatinamas įsišaknijimas, jie nebuvo gyvybingi. Manyta, kad jie galimai kenčia nuo druskos, kuria žiemą barstomos gatvės. Tačiau atlikus medelių fitosanitarinį tikrinimą ir mėginių laboratorinę ekspertizę, paaiškėjo, kad gudobelės serga – nustatyta, kad jos yra užkrėstos bakterine deglige.
Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistės išvada tokia: užkrėstas gudobeles, esančias Rietavo g. (6 vnt.), Telšių g. (8 vnt.) ir Minijos g. (27 vnt.) ir su užkrėstais augalais sąlytį turėjusius ir galimai taip pat užkrėstus augalus šeimininkus ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų (tai yra iki rugpjūčio 22 d.), dalyvaujant Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistui, išrauti ir sudeginti. Jei galimybės išrauti nėra, tuomet – nupjauti ir sudeginti, o kelmus apdoroti augalų apsaugos priemonėmis, kurių veiklioji medžiaga yra glifosas.
Ligos židinio naikinimo metu naudotus įrankius privaloma dezinfekuoti 70 proc. spiritu arba nudeginti atvira liepsna. Rankas, drabužius, batus, technines priemones būtina nuplauti dezinfekavimo priemonėmis.
Dvejus metus, kurie pradedami skaičiuoti kitais metais po užkrėstų augalų sunaikinimo, židinio augavietėje draudžiama įveisti naujus augalų šeimininkų auginimo plotus.
Kaip informavo Plungės miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė, gudobelių rovimo darbai bus pradėti artimiausiu metu. Medeliai bus sunaikinti vadovaujantis Valstybinės augalininkystės tarnybos surašytu taikomų fitosanitarijos priemonių aktu. Kai specialistai leis, tikėtina, kad tuščiose likusiose vietose bus sodinami ligoms atsparesni augalai – liepos arba klevai.